ÇATI  TADİLATI ve SU YALITIM İŞLERİ

Çatı onarım ve aktarma işleri
Çatı onarım ve aktarma işleri

Çatı onarımı, Çatı tadilatı, Çatı su yalıtımı, Kiremit döşeme, Çatı kiremit döşeme

press to zoom
Çatı onarım ve aktarma işleri
Çatı onarım ve aktarma işleri

Çatı onarımı, Çatı tadilatı, Çatı su yalıtımı, Kiremit döşeme, Çatı kiremit döşeme

press to zoom
1/1

   ÇATI TADİLATI NEDİR   ?

  Çatı tadilatı, zaman içerisinde yıpranan çatı taşıyıcı sisteminin değiştirilmesi, kırılan yada vasfını yitiren kiremitlerin değiştirilmesi, özelliklerini yitiren çatı etrafındaki dere ve olukların değiştirilmesi onarılmasıdır. 

 

    Çatı onarım, tadilat, bakım, yenileme, çatı  su yalıtım işleri,  çatı aktarma,  çatı kiremit döşemelerinizde uzman ekibimizle hizmetinizdeyiz.

ÇATI KAPLAMA, ÇATI AKTARMA ve ONARIMI NASIL YAPILIR  ?

    Çatı modellerinin özellikleri yanı sıra kullanım amaçlarına göre de ısı kaybı oranı artabilir veya azalabilir. Çatı modeli dizayn edilirken tabaka kısımlarının hava almasını sağlayan boşluklara yer verilebiliyor ise bu çatı modeli soğuk çatı olarak isimlendirilir. Çatılar bu özellikleri bakımından sıcak ya da soğuk çatılar olmak üzere ikiye ayrılır. Eğimli çatı modellerinde ise,  eğimden ötürü oluşacak dikey yüzeyde daha fazla yalıtım alanı oluşur. Düz yüzeyli çatılara göre daha fazla yalıtım malzemesi kullanılır. Çatı boşluğunu ısıtmaya gerek kalmadan,  zemin vasıtasıyla kaplanan yalıtım malzemeleri ısı kaybının önüne geçer. 
    Çatılar da bulunan mertekler, çatı örtüleri taşıyıcı elemanlardır. Döşemeli yalıtımın yanı sıra,  merteklerde de yalıtım malzemeleri kullanılır. Çatıdaki mertekler arasında yalıtım malzemesi uygulanacak ise,  mertek aralıkları ile yalıtım modülleri birbirlerine uygun bir şekilde dizilmelidir. Merteklerin üzeri ile ısı yalıtımı arasında yaklaşık olarak 5 cm boşluk bırakılması gerekir. Bu bırakılan boşluk havalandırma sağlar. Merteklerin arasına veya altına yalıtım yapılabileceği gibi,  merteklerin üzerine de yalıtım yapılır. Kullanım için hazır olacaksa kiremitlerin oturtulacağı su yalıtımı ve ısı yalıtım malzemeleri merteklerin üzerinde kullanılır. Bu durum da yoğuşmadan kaynaklı buharlaşma söz konusu olabilir. Buna istinaden buhar kesici örtü kullanılarak yoğuşma engellenebilir.
    Çatı ısı izolasyonu malzemeleri çeşitlilik gösterirler. Bu çeşitlilik malzemenin kalitesine ve uygulanacağı alanın özelliğine göre belirlenmiştir. Sıklıkla kullanılan camyünü adı verilen yalıtım,  0,035 - 0,050 Aralığındaki ısı iletkenlik grubuna girer. En yüksek kullanım derecesi 250 derece olarak ölçülmüş olup, yanmalara karşı da dayanıklı olduğu tespit edilmiştir. A sınıfına giren yanmaz yalıtım materyalidir. Isı ve ses yalıtımların da oldukça etkilidir. Ayrıca yangın anında sağladığı güvenlik ve titreşim güvenliğine sahip olması  sıklıkla kullanılan bir malzeme olmasında etkili olmuştur. UV ışınlarına karşı da dayanaklı bir malzemedir. 


 

A1.jpg
A.jpg

ÇATI  ÇEŞİTLERİ  NELERDİR ?

SHINGLE   ÇATI   SİSTEMLERİ

    Shingle çatı, esnek yapısıyla, geleneksel olarak tercih edilen çatı kaplama malzemelerinden farklıdır. Sert ve kırılgan olmaması sayesinde rüzgara ve kötü hava koşullarına karşı dayanıklıdır. Shingle çatıda diğer çatı kaplama malzemelerinde olduğu gibi uçma ya da kalkma gibi olumsuzlukların yaşanmasına neden olmamaktadır. Shingle çatı, hafif oluşuyla da iskelet maliyetini düşürdüğü gibi aynı zamanda uzun ömürlüdür. Shingle çatı, farklı renk alternatifleriyle yapılara dekoratif görünüm de kazandırır.
    Shingle çatı, düşük sıcaklıklarda dahi çatlamaz, kırılma meydana gelmez. Shingle çatıda karın kaymasını önlemek için özel kurulumlar yapmaya gerek yoktur. Shingle çatı, kar yığınlarının çatıdan topluca kaymasını önler. Diğer çatı kaplama malzemelerinden farklı olarak, çeşitli renk ve şekillerde sunulması çatının farklı ve güzel renklerde tasarlanmasını sağlamaktadır. Shingle oldukça güvenli bir malzemedir. Statik elektriği biriktirmez, kıvılcım yapmaz, mıknatıs etkisini oluşturmaz ve yıldırım çekmez.
    Benzer kaplama malzemelerine göre hafiftir. Alt konstrüksiyona ihtiyaç duymaz bu nedenle uygulaması basittir. Su yalıtım özelliği sayesinde su sızdırmazlığı vardır. Tüm konut, villa ve her türlü yapı çatısına uygulanır. İskelet maliyetini düşürür.
    

OLUKLU   ÇATI   KAPLAMA   SİSTEMLERİ

    Profilli sac (profesyonel sac, oluklu sac) karmaşık profilli soğuk haddelenmiş sac. Çatı için tasarlanan diğer tabaka tipleri arasında, bir kılcal oyuğun varlığı ile ayırt edilebilir. Çelik saclar, sadece çift taraflı galvaniz kaplamaya ve ek koruyucu ve dekoratif kaplamaya sahip olabilir.Kaplama koruyucu ve dekoratif bir işleve sahiptir, polimerik veya boya olabilir ve verniklenebilir ve birkaç katmana sahiptir. Profillenmiş levhanın maksimum uzunluğu, üretimin teknolojik yetenekleriyle sınırlıdır ve genellikle 12 metredir.  Profil sayesinde malzeme önemli mekanik ve kar yüklerine kolayca dayanır. Metal levhanın az olan kalınlığı, davul etkisinin ortaya çıkmasına neden olur - yağmur sırasında seste artış.
    

b.jpg
B4.jpg
B5.jpg

SANDVİÇ   ÇATI  KAPLAMA  SİSTEMLERİ

    Sandviç panel, yapıları dış etkenlerden koruyan, güçlü bir duruş için en pratik ve ekonomik çözüm sunan sistemdir. Sandviç paneller; modern, hafif ve dayanıklı yapı elemanları olarak, binaların çatı ve cephelerini kaplamak için kullanılır. Oluklu çatıdan fakı ısı ve ses yalıtım malzemesini kendi içinde hazır barındırmasıdır.  
    

B3.jpg
B2.jpg

KİREMİT  ÇATI  KAPLAMA  SİSTEMLERİ

   Kiremit % 100 doğal olarak üretilir. Katkı madde kullanılmaz. Kiremitte tutkal veya kimyasal madde bulunmamaktadır. Kiremit diğer ürünlere oranla daha dayanıklıdır.
Kiremitler aynı zamanda yaz aylarında sıcağın içeriye geçmesini engellediği gibi kış aylarında da soğuğu içeriye almamaktadır. Kiremit binaları en iyi şekilde koruyan bir ürün olup ekonomik fiyatları ile de insanlara kolay bir alım imkânı sunmaktadır. 

c2.jpg